نامه نگاری برقی فولادسازان با وزیر صمت

31

تولیدکنندگان فولاد در نامه ای به وزیر صمت، تفکیک حلقه های زنجیره فولاد در محدودیت های اعمال شده برای مصرف برق کارخانه های فولادی را خواستار شدند.

 انجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص ابلاغیه محدودیت مصرف برق کارخانجات زنجیره فولاد با ارسال نامه ای به رزم حسینی وزیر صنعت، تفکیک حلقه های زنجیره فولاد در محدودیت های اخیر توانیر را خواستار شد.

در نامه تولیدکنندگان فولاد آمده است:

به استحضار می رساند متاسفانه محدودیت های اخیر ابلاغی برای کارخانجات زنجیره فولاد کشور که حداکثر 10 درصد از دیماند مصرفی آنان را مجاز شمرده است، عملاً موجب تعطیلی واحد های تولیدی در این زنجیره آن هم در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید گردیده که قطعاً تبعات نامطلوبی بر تنظیم بازار داخلی محصولات فولادی خواهد داشت و همچنین موجب اخلال در روند صادرات و ارزآوری فولاد کشور خواهد شد. این در حالی است که واحدهای تولیدی که به تعطیلی اجباری مکلف شده اند، از هیچگونه حمایتی جهت جبران هزینه های مالی،بیمه ای و کارگری خود برخوردار نمی شوند.

علی ایحال با توجه به تفاوت فاحش میان مصرف برق در حلقه های مختلف زنجیره فولاد که به شرح جدول زیر آمده است، ضروری است با بازنگری فوری در ابلاغیه اخیر، حداقل امکان فعالیت و تولید برخی خطوط تولیدی در این زنجیره فراهم آید.

همانگونه که در جدول مشاهده می گردد، میزان مصرف برق زنجیره فولاد صرفاً در حلقه ذوب و فولاد سازی بیشتر از سایر صنایع می باشد و سایر حلقه های زنجیره فولاد مصرفی مشابه سایر صنایعی دارند که در حال حاضر مجاز به فعالیت هستند.

بر این اساس و به منظور مدیریت تولید و بازار داخلی و صادراتی زنجیره فولاد در شرایط بحرانی فعلی ناشی از کمبود برق( 3 هفته اعلامی )، پیشنهاد می گردد:

1- حلقه های مختلف زنجیره فولاد ( به جز ذوب و فولاد سازی ) مشابه سایر صنایع از جمله کاشی و سرامیک، آلومینیوم ،…) امکان فعالیت و تولید داشته باشند.

2- کارخانجات فعال در حلقه ذوب و فولاد سازی به منظور مشارکت در تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از توقف صادرات و ارزآوری بتوانند حداقل در زمان غیر از اوج بار مثل ساعات شب فعالیت و تولید کنند.

ضمناً این انجمن آمادگی دارد در راستای تامین منافع ملی و کمک به پایداری شبکه برق کشور و با همکاری واحدهای تولیدی، به جای دستور تعطیلی به کلیه کارخانجات زنجیره فولاد، کاهش برق مصرفی مورد انتظار از صنعت فولاد در هفته های آتی را برنامه ریزی و مدیریت کنند.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید