مطالبه شرکت‌های هواپیمایی‌ بابت محدود کردن چارترکننده‌ها

1

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی یکی از مشکلات اصلی شرکت‌های هواپیمایی را چارترکننده‌ها دانست و گفت: بارها از وزرای راه و روسای سازمان هواپیمایی در سال‌های اخیر خواسته بودیم چارتر کننده‌ها محدود شوند چون موجب بی‌نظمی در فعالیت شرکت‌ها و ابراز نارضاتی مردم می‌شوند.

سیدعبدالرضا موسوی با اشاره به تلاش شرکت‌های هواپیمایی جهت ارائه خدمات مناسب در صنعت هوانوردی اظهار کرد: در حوزه بلیت هواپیما، ‌انجمن بلیت فروشان مرجع آمار شده‌اند در حالی که هیچ ارتباطی با صنعت حمل و نقل هوایی مسافری ندارند.

وی با اشاره به اینکه از معضلات اصلی شرکت‌های هواپیمایی‌، چارتر‌کننده‌ها هستند، افزود: ‌برخی آژانس‌های فروش بلیت هواپیما از مشکلات مالی شرکت‌های ‌هواپیمایی سوءاستفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال به یک شرکت هواپیمایی اعلام می‌کنند برای یک سال یک‌صد میلیارد تومان وثیقه‌ و فروش بلیت را هر هفته تسویه می‌کنند، به هر حال شرکت هواپیمایی هم با این رقم برخی از مشکلات مالی خود را رفع می‌کند و می‌پذیرد.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: ‌بارها از وزرای راه و رؤسای سازمان هواپیمایی در سال‌های اخیر خواسته بودیم چارتر‌کننده‌ها محدود شوند چون هم موجب بی نظمی در فعالیت شرکت هواپیمایی می‌شوند هم اجحاف در حق مردم می‌کنند همین چارترکننده‌ها پروازهای ‌برنامه‌ای که حق مردم است را به شکل چارتر عرضه می‌کنند.

* هزینه‌‌های ارزی شرکت‌های هواپیمایی

موسوی درباره نرخ‌های بلیت اظهار داشت: برای تعیین نرخ بلیت، نرخ ارز را در محاسبات قیمت بلیت با اندکی کاهش به سود مردم در نظر می‌گیریم. اوایل سال گذشته برای تعیین نرخ بلیت نرخ ارز را 11 هزار تومان در نظر گرفته بودیم و الان قیمت بلیت با ارز 25 هزار تومان محاسبه می‌شود.

وی اظهار داشت:‌ 60 درصد هزینه هواپیماها، هزینه ارزی است که شامل خرید قطعه هواپیما،‌ آموزش خلبان‌، سوخت، روغن موتور، روان کارها، تایر، موکت کف هواپیما، روکش صندلی و غیره است؛ البته ذکر این نکته ضروری است که روغن موتور تولید داخل استانداردهای جهانی هواپیمایی را ندارد و در هواپیماها قابل استفاده نیست.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد:‌ خلبانان ناوگان هوایی هر 6 ماه یک بار برای دوره‌های‌ شبیه‌سازی پرواز به خارج کشور اعزام می‌شوند که همه هزینه‌های آن ارزی است.

موسوی با بیان اینکه بخشی از هزینه بلیت که ‌هزینه‌‌ ارزی است، ‌بیمه مسافر است، افزود:  شرکت‌های بیمه‌گر داخلی امکان تأمین بیمه مسافر را ندارند و مجبوریم از بیمه خارجی استفاده کنیم.

وی گفت: ‌هزینه نشست و برخواست هواپیماها در سفرهای خارجی و خدمات فرودگاهی ارزی است، از سوی دیگر در فرودگاه‌‌های داخل کشور نیز ‌هزینه نشست و برخواست هواپیما‌ به نرخ ارز ETS محاسبه شده و شرکت‌های معادل ‌ریالی آن را می‌پردازند.

به گفته رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی هزینه‌ فرودگاه‌های داخلی برای شرکت‌های هواپیمایی در دهه اخیر بسیار افزایش یافته است در حالی که متوسط قیمت پروازهای داخلی، یک میلیون تومان است که معادل ۳۴ دلار محسوب می‌شود‌.

موسوی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی زیان انباشته دارند، اضافه کرد: ‌11 درصد هزینه هر بلیت مربوط به عوارض و مالیات بر ارزش افزوده است‌، در شرایط عادی اگر کل ظرفیت یک پرواز تهران- اهواز با 130 صندلی فروخته شود، 130 میلیون تومان درآمد داریم در حالی که هزینه‌های همان پرواز تا 160 میلیون تومان برآورد می‌شود و همین مثال ‌نشان می‌دهد تراز صنعت هوانوردی منفی است.

وی با بیان اینکه قیمت یک فروند ایرباس نو حدود ‌۴۵ تا ۵۰ میلیون دلار است، افزود: با قیمت‌هایی نظیر یک ساعت صندلی پرواز که 30 دلار است، خرید هواپیمای نو منطق اقتصادی برای شرکت‌ها ندارد.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: در صورتی که مشکلات اقتصادی شرکت‌های هواپیمایی رفع‌ نشود، قطعا این مشکلات بر ایمنی پرواز موثر است.

موسوی درباره کمبود ناوگان گفت: در حال حاضر دوره انتظار بلیت بالا رفته است که علت آن زمین گیر شدن هواپیماها و ناوگان عملیاتی است.

وی با اشاره به اجرای قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما طبق اهداف برنامه، افزود سال گذشته که قیمت بلیت هواپیما آزاد شد با وجود افزایش نرخ بلیت، تقاضا تا 20 درصد رشد داشت.

* صورت مالی همه شرکت‌ها به وزارت راه ارائه شده است

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره ارائه صورت‌های مالی شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: همه شرکت‌ها صورت مالی خود را به سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده‌اند و اگر بررسی شود مشخص است که تراز مالی همه ایرلاین‌ها منفی است.

* 50 درصد ناوگان هوایی کشور زمین‌گیر است

موسوی اظهار کرد: در حال حاضر 333 فروند هواپیمای مسافربری فعال در ناوگان داریم که حدود 50 درصد این تعداد، زمین‌گیر است.

‌* ‌قیمت بلیت پروازهای اربعین هنوز مشخص نشده است

وی درباره پروازهای اربعین بیان کرد:  ‌قیمت بلیت پروازهای‌ اربعین هنوز مشخص نشده است،‌ البته تصمیمات مناسبی توسط وزارت راه و شهرسازی اتخاذ و قرار شد‌ چارترکننده‌ها در ایام اربعین از فرآیند فروش بلیت پروازهای عتبات حذف شوند و شرکت‌های هواپیمایی مسئولیت فروش بلیت را برعهده بگیرند.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی ‌ادامه داد: قیمت‌ بلیت پروازهای اربعین هنوز مشخص نشده است اما انجمن شرکت‌های هواپیمایی پیشنهاد قیمت پروازهای عتبات عالیات در ایام اربعین را ارائه کرده است.‌

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید