قالیباف: سطح روابط اقتصادی ایران و ترکیه باید افزایش یابد

2

رئیس مجلس دیدار رئیس مجلس ترکیه سطح فعالیت‌ها و مبادلات اقتصادی میان ایران و ترکیه را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: می‌توان با افزایش فعالیت‌های بازارچه‌های مرزی و همکاری‌های بانکی سطح روابط اقتصادی دو کشور را بهبود بخشید.

مصطفی شنتوپ رییس مجلس ملی کبیر ترکیه که برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن ابراز تسلیت  جان باختن تعدادی از اتباع ترکیه در حادثه آتش سوزی جنگل های این کشور، گفت: وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های ترکیه موضوعی نگران کننده است. امیدواریم که این حادثه با کمترین خسارات ممکن پایان یابد.

وی افزود: این حادثه و مواردی مثل خشکسالی و کم آبی نشان می دهد همکاری در موضوعات زیست محیطی می تواند در دستورکار دو کشور قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به کاهش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور گفت: اعمال تحریم های ظالمانه و همه گیری کرونا موجب کاهش قابل توجه سطح مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه شده است از این رو مقامات دو کشور باید نسبت به توسعه همکاری ها و رفع موانع اهتمام ویژه داشته باشند تا سریعتر به سطح سابق مبادلات برگردیم.

وی رونق بازارچه های مرزی و همکاری های پولی و مالی را از جمله مهمترین ابزارهای توسعه دهنده همکاری های اقتصادی فیمابین برشمرد.

قالیباف در پایان بر ضرورت تقویت رایزنی های سیاسی و همکاری های منطقه ای ایران و ترکیه تاکید کرد و گفت: همکاری در قالب روند آستانه نشان داد که گفتگوهای ایران و ترکیه می تواند تأمین کننده صلح، ثبات و آرامش ملت های منطقه باشد لذا ما از گفتگوهای منطقه ای میان  دولتها و مجالس دو کشور استقبال می کنیم.

* امیدواریم انتخاب آقای رئیسی مایه برکت و پیشرفت برای ملت ایران باشد

مصطفی شنتوپ رییس مجلس ملی کبیر ترکیه نیز در این دیدار با تبریک آغاز بکار دولت سیزدهم در ایران گفت: حامل پیام های تبریک گرم رییس جمهور ترکیه به آقای رییسی هستم. امیدواریم این انتخاب مایه برکت و پیشرفت برای ملت ایران باشد.

وی روابط ایران و ترکیه را فراتر از همسایگی ارزیابی نمود و گفت: روابط ما برادرانه، صمیمانه و  فراتر از دوستی های دو کشور همسایه است.

مصطفی شنتوپ در ادامه گفت: ما از توسعه روابط دو جانبه و همکاری های مجالس دو کشور در مجامع منطقه ای و بین المللی پارلمانی استقبال می کنیم و معتقدیم گفتگوهای نمایندگان مجالس می تواند موجب تسهیل روابط دولت های ایران و ترکیه شود.

رییس مجلس ترکیه در خصوص کاهش سطح مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه بیان داشت: امیدواریم در ادامه سال ۲۰۲۱ همکاری های اقتصادی دو طرف به سطح بالاتری برسد. انجام معاملات با ارزهای ملی و تجارت ترجیحی میان دو کشور به این مهم کمک شایانی خواهد کرد.

مصطفی شنتوپ در پایان گفت: رایزنی ایران و ترکیه در خصوص مبارزه با تروریسم و موضوعات منطقه ای از جمله تحولات افغانستان ضروری است. معتقدیم گفتگوهای  دو کشور مانع از دخالت بیگانگان و تامین کننده منافع مردم منطقه است.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید