عرضه اولیه هم نتوانست جلوی ریزش را بگیرد

6

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با وجود عرضه اولیه سهام شرکت مدیریت ارزش وابسته به صندوق بازنشستگی با کاهش 2458 واحد روبرو شد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به کاهش در پایان معاملات با کاهش 2458 واحد به رقم یک میلیون و 147 هزار و 669 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 2786 واحد به رقم 370 هزار و 585 واحد رسید. ارزش بازار به بیش از 4 میلیون و 581 هزار واحد رسید.

امروز معامله گران در بورس بیش از 5.7 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 500 هزار فقره معامله و به ارزش 3415 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 9337 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 12 هزار و 752 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، البته میزان کاهش شاخص زیر یک درصد بوده است به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی 21 صدم درصد کاهش یافتند و این دو شاخص در معیار هم وزن 75 صدم درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور 34 صدم شناور کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 9 صدم درصد عقب نشست و شاخص بازار دوم بورس 36 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی نوری، گل گهر، شپنا و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بورس را داشتند و نمادهای ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس و شستا بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل کاهشی بود و با ریزش 67 واحد به رقم 17 هزار و 294 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 149 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس بیش از 1.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 369 هزار نوبت معامله و به ارزش 9337 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد بیمه تجارت نو بیشترین اثر تقویتی بر شاخص فرابورس را داشته و نمادهای صنعتی مینو، ذوب آهن، گهر زمین، هلدینگ سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و فرابورس ایران و مادیران بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.


وضعیت امروز پالایش یکم

قیمت هر واحد پالایش یکم امروز بعد از 9 ماه با 28 درصد زیان به 7201 واحد رسیده است،‌بارها مقامات دولتی قول دادند که زیان خریداران پالایش یکم را جبران خواهند کرد که البته هنوز این وعده محقق نشده است.

امروز گرچه عرضه اولیه 15 درصد از سهام شرکت مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری در نماد ومدیر عرضه شد اما این هم نتوانست جلوی ریزش شاخص بورس را بگیرد و همچنین دیروز با وجود آنکه رئیس قوه قضائیه از بورس بازدید کرده و قول داده بود که مصوبات شورای هماهنگی سران قوا را به زودی اجرا کند؛ از جمله اینکه 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار برای حمایت از بورس اختصاص یابد، اما این وعده هم نتوانست بازار را مثبت کند به هر حال سرمایه‌گذاران در بورس باید فعلا تحمل کنند تا زیان آنها در درازمدت جبران شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید