عراقچی: چارچوب و ساختار توافق مشخص شده است

9

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرخارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین به منظور احیای برجام امشب (چهارشنبه) پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی عنوان کرد: در طول دو هفته موفق شدیم به مقدار زیادی کار را پیشرفت بدهیم، الان می‌توانیم بگوییم به چارچوب توافق رسیده‌ایم و به ساختار توافق دست یافته‌ایم.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین به منظور احیای برجام امشب (چهارشنبه) پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی عنوان کرد: دور چهارم مذاکرات ما در وین امروز خاتمه یافت بعد از دو هفته مذاکرات بسیار فشرده در همه سطوح و در موضوعات مختلف که انجام شد. دو هفته کاری بسیار سخت را داشتیم و امروز تصمیم گرفتیم یک جمع بندی از کارمان داشته باشیم و درباره موضوعات باقیمانده هیأت‌ها به پایتخت‌ها برای آخرین مشورت‌ها مراجعه کنند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در طول دو هفته موفق شدیم به مقدار زیادی کار را پیشرفت بدهیم، الان می‌توانیم بگوییم به چارچوب توافق رسیده‌ایم و به ساختار توافق دست یافته‌ایم. متن اصلی توافق و ضمیمه‌ها همه مشخص شده، ولی مذاکرات درباره متن به پایان نرسیده است. بسیاری از بند‌های این توافق هنوز در حال مذاکره است.

این دیپلمات ارشد ایرانی یادآور شد: برخی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و درباره آن‌ها توافق به دست نیامده و به همین دلیل هیأت‌ها احساس کردند اگر چند روز را تنفس بدهیم و به پایتخت‌ها برای مشورت‌ها برگردند، لازم است و باید انجام شود.

رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین همچنین گفت: در مجموع می‌توانم بگویم که پیشرفت خوبی داشتیم، ولی نمی‌توانیم بگویم کار هنوز تمام شده است، ولی پیشرفت بسیار خوبی حاصل شده است. امیدواریم هفته آینده که مجدد گفتگو‌ها آغاز خواهد شد، هیأت‌ها که به وین می‌آیند تصمیمات خودشان را برای رسیدن به یک توافق گرفته باشند.

معاون وزیر خارجه با تأکید بر این‌که مواضع قطعی ما کاملا روشن است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خودش ایستادگی دارد و تا الان هم همه امور براساس مواضع قطعی ما پیش رفته و اختلافات هم جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌کند.

عراقچی گفت: امیدواریم در هفته آینده مذاکرات روال بهتری را به خودش بگیرد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید