عراقچی: با خروج نام اکثر افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم‌ها موافقت شده

42

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پایان یافت و هیأت‌ها به پایتخت‌ها بر می گردند و مقرر شد گفت‌وگوها از جمعه آینده از سر گرفته شود.

حاضرین در این جلسه آخرین وضعیت رایزنی‌های کارگروه‌های کارشناسی در حوزه‌های لغو تحریم، هسته‌ای و ترتیبات اجرایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
مقرر شد پس از این جلسه هیأت‌ها به پایتخت‌ها بازگردند و گفتگو‌ها مجددا از جمعه آینده پی گرفته شود.
گفتنی است با توجه به تصمیم قبلی کمیسیون درخصوص تسریع روند رایزنی‌ها، گفتگو‌های این هفته در قالب‌های دوجانبه یا چندجانبه به شکل فشرده ادامه یافت و طرف‌ها تلاش کردند تا اختلاف نظرات در خصوص متون را به حداقل برسانند. طرف‌ها توافق دارند که در دور آینده گفتگو‌ها باید کار با سرعت و جدیت بیشتری ادامه پیدا کند.

اظهارات عراقچی پس از نشست امروز کمیسیون مشترک

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین پس از نشست امروز (شنبه) کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی درباره فهرست تحریم‌ها عنوان کرد: امروز تصمیم گرفتیم مجددا برای جمع‌بندی از مجموعه بحث‌هایی که صورت گرفته است، توقفی به مذاکرات دهیم.

مذاکرات این دور بسیار فشرده بود و در سطوح و قالب‌های مختلف انجام شد.

مباحث به پختگی رسیده است، هم در مباحث مورداختلاف و هم در خصوص موارد مورد توافق. بحث‌ها روشن‌تر شده‌اند، فاصله‌ها دقیق‌تر شده و اختلافات روشن‌تر هستند.

با توجه به ورود به نگارش متن در برخی حوزه‌ها، طبیعتا کمی روند کند شده است، چراکه کار روی متن به دقت نیاز دارد. در عین حال روند رو به جلوست.

نمی‌توانیم پیش‌بینی کامل از زمان و شکل توافق کنیم. شکل توافق قطعا بر اساس مواضع قطعی نظام خواهد بود.

توافق کرده‌ایم همه تحریم‌های موضوعی یا بخشی مانند تحریم‌های بخش انرژی، صنعتی، مالی و خودرو برداشته شود.

در کنار این، لیستی طولانی از برخی افراد و نهاد‌ها هست که به طور خاص مورد تحریم واقع شده‌اند. مذاکرات در مورد این لیست هنوز ادامه دارد.

در مورد اکثر آن‌ها تا این زمان توافق شده که از فهرست تحریم‌ها خارج شوند. دیگرانی هستند که به دلایل مختلف هنوز در لیست هستند و مذاکرات ما برای این بخش هم وجود دارد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید