سه‌شنبه 18 مرداد 1401
خانه مجلس صحن علنی مجلس اصلاحات کمیسیون تلفیق را نپذیرفت

صحن علنی مجلس اصلاحات کمیسیون تلفیق را نپذیرفت

6

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم گفت: صحن علنی مجلس اصلاحات کمیسیون تلفیق را نپذیرفت البته باید بدانند که به لایحه دولت رای ندادند بلکه به پیشنهاد کمیسیون تلفیق رای منفی دادند.

غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم، در رابطه با اقدام مجلس برای رد کلیات بودجه گفت: من در روز اول هم گفتم که مجلس دو کار می توانست انجام بدهد یکی اینکه چون با هم هماهنگ بودند در همان روز کمیسیون تلفیق، کلیات را رد می کرد و به دولت بر می گشت و دولت مجبور بود کاری کند اما بیش از دو ماه نشستند و این لایحه در کمیسیون تلفیق بود. به قول خودشان همه چیز را به هم ریختند یا اصلاح ساختار کردند و دولت گفت شاکله بودجه به هم ریخته است. من هم که از بیرون به ماجرا نگاه می کنم همین عقیده را دارم و می گویم، خیلی به هم ریخته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم افزود: رد کردن پیشنهاد کمیسیون تلفیق در صحن علنی دو مفهوم خواهد داشت مفهوم اصلی این است که گزارش کمیسیون تلفیق رد شد و این اصل موضوع است یعنی صحن علنی مجلس اصلاحات کمیسیون تلفیق را نپذیرفت البته باید بدانند که به لایحه دولت رای ندادند بلکه به پیشنهاد کمیسیون تلفیق رای منفی دادند.

تاجگردون خاطرنشان کرد: آیین نامه داخلی حکم می کرد وقتی در صحن علنی پیشنهاد کمیسیون تلفیق رد می شود در همه مقررات حاکم بر مجلس وقتی گزارش رد شد به خود کمیسیون بر می گردد. یعنی رد کردن صحن و برگشت به دولت بدعت جدیدی است و موضوعیت ندارد و کمیسیون تلفیق باید این را حل کند.

او ادامه داد: حال دولت باید لایحه بدهد و به عقیده من بی تدبیری آشکاری در این رفت و برگشت بین کمیسیون تلفیق و صحن و تصمیم به ارجاع آن به دولت صورت گرفته است.

تاجگردون اضافه کرد: با اینکه این مصوب شورای نگهبان است که مجلس نمی تواند شاکله را بهم بریزد ولی این کار به شاکله نرسید و کلیات را برگرداند.

او در رابطه با درگیری مجلس با دولت بر سر نرخ ارز گفت: نمی توان از منطق اقتصادی این کار ایراد گرفت نرخ 17500 تومان نرخی است که دولت باید بتواند هزینه های جاری خود را و معیشت ها و یارانه ها را تامین کند و هزینه ها الزام آور است و باید انجام شود. این نشانگر این است که دولت تمایل دارد عدد بیشتر از 17500 تومان باشد چون با این رقم نمی تواند، هزینه های خود را تامین کند یعنی عملا چسبندگی قیمت ارز در بالای 17500 لحاظ شده بود.

او اضافه کرد: به نظر من اگر مجلس می خواست تدبیر خاصی به کار ببرد باید سعی می کرد دولت هر چه سریعتر کار خود را انجام دهد و برود اینکه در کار دولت، کارشکنی می کنند و یا عدم همراهی دولت در کار اجرا عملا نمک به زخم پاشیدن است. من نمی خواهم نگاهی سیاسی به موضوع داشته باشم ولی اساسا مجالس باید به دولت کمک کند تا کارش را پیش ببرد بعد ایرادات دولت را بگیرد نه اینکه مرتبا جلوی کار را بگیرد. کسی که ایرادی دارد اگر مرتبا جلوی کار او گرفته شود همه ایراد را به گردن کسی می اندازد که جلوی کار را گرفته است.

تاجگردون تاکید کرد: امروز اگر دولت هزار و یک عیب هم داشته باشد بخاطر کار مجلس زبانش دراز است و می گوید، مردم می خواهم کاری کنم ولی مجلس نمی‌گذارد. به عقیده من مجلس در این رفتارها و کارشکنی ها اشتباه بزرگی کرد چون این رفتار سر جمع مردم را ناامید می کند و دلسرد خواهد کرد و زبان دولت را درازتر می کند.

نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: نوع مدیریت مجلس یازدهم و دهم تفاوتی از زمین تا اسمان دارد ولی به هر حال این افراد منتخبین مردم هستند و ارزیابی توانایی آنها کار من نیست. اگر توان مجلس ضعیف باشد می توان با مدیریتی خوب آن را قوی تر کرد ولی این نوع مدیریت حتی تخصص حداقلی مجلس را هم ضعیف تر نشان می‌دهد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید