شرکت‌های دولتی سال 99 چقدر مالیات دادند+ جدول

3

گزارش رسمی از اجزای مالیات اشخاص حقوقی نشان می‌دهد که شرکت‌های دولتی در سال 99 نتوانستند رقم مصوب بودجه را محقق کنند.

سال 99 بالغ بر 58 هزار و 600 میلیارد تومان مالیات از اشخاص حقوقی وصول شد که نسبت به عملکرد سال 98 بالغ بر 32 درصد و همچنین 132 درصد نسبت به مصوب بودجه افزایش نشان می‌دهد.

اجزای این مالیات شامل علی الحساب مالیات اشخاص حقوقی دولتی، عملکرد شرکت‌های دولتی، بنگاه‌های اقتصادی نهاد‌ها، اشخاص حقوقی غیردولتی، شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی، مالیات معوق اشخص حقوقی غیر دولتی و مالیات موضوع ماده 78 قانون الحاق 2 می‌شود که جزئیات آن در جدول زیر آمده است:

رقم مالیات بر عملکرد شرکت‌های دولتی در قانون بودجه 99 نزدیک به 70 درصد رقم محقق شده در سال 98 بوده است. همچنین میزان درآمد محقق شده از این محل در سال گذشته کمتر از نیمی از رقم پیش بینی شده در قانون بودجه سال گذشته بود. به عبارت دیگر میزان درآمد دولت از این محل در سال 99 یک سوم این میزان در سال 98 بوده است که دلایل آن مشخص نیست. البته ناکارآمدی مدیریت دولتی بر این شرکت‌ها و بهر‌ه‌ور نبودن آن مشهود بوده و نه تنها به بودجه کشور کمکی نمی‌کنند که بعضا سربار بودجه دولت نیز هستند.

از سوی دیگر رقم مالیات بر اشخاص حقوقی غیردولتی در سال گذشته نسبت به قانون بودجه 163 درصد محقق شد که 85 درصد بیشتر از رقم تحقق سال 98 بوده است. این احتمال وجود دارد به دلیل دریافت علی الحساب مالیات سال 1400 این اتفاق رقم خورده باشد در حقیقت دولت دوازدهم، بخشی از درامدهای دولت منتخب را پیش خور کرد.

مالیات معوق اشخاص حقوقی غیردولتی نیز برای سال گذشته صفر گزارش شد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید