رشد 835 واحدی شاخص بورس تهران

0

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز با رشد 835 واحد همراه شد.

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد و نوسانی همراه شد و در پایان معاملات شاخص کل 834 واحد رشد کرده و به رقم یک‌میلیون و 282 هزار و 22 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن 960 واحد رشد کرده و به رقم 392 هزار و 584 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 38 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 6.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 697 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 485 میلیارد تومان دادو ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس هم به بیش از 6 هزار و 421 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به بیش از 11 هزار و 905 میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت نسبت به روز گذشته فقط 7 صدم درصد رشد کرد و این دو شاخص با معیار هم‌وزن فقط 25 صدم درصد رشده کرده است.

شاخص آزاد شناور 9 صدم درصد رشد کرد. شاخص اول بورس بدون تغییر باقی ماند. شاخص بازار دوم بورس 15 صدم درصد رشد کرد.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، سرمایه‌گذاری غدیر، مپنا و ملی‌مس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی روی شاخص بورس راداشتند و برعکس، نمادهای فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس راداشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل لیزینگ کارآفرین، دارویی برکت، ملی‌مس ایران، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی نوری بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل با 26 واحد رشد به رقم 18 هزار و 367 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابروس به بیش از یک‌میلیون و 216 هزار میلیارد تومان رسید.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز معامله‌گران فرابورس بیش از 2.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 370 هزار فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 421 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای صنعتی مینو، پتروشیمی مارون، پالایش شیراز به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای ذوب‌آهن، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان و صباتأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

خریداران پالایشی یکم بعد از 10 ماه از خرید این واحدها با 31 درصد زیان همراه هستند، این در حالی است که مقامات دولت بارها قول داده‌اند که زیان پالایشی را جبران خواهند کرد.

 این روزها به نظر می‌رسد به دلیل رشد نرخ ارز در بازار از یکسو و همچنین سودآوری اکثر شرکت‌های بورسی و فرابورسی در مجامع سالانه زمینه رشد شاخص بورس فراهم شده است، اما سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند، سرمایه‌گذاری در بورس باید از محل پس‌اندازهایی صورت گیرد که نیاز فوری به آن نیست و سرمایه‌گذاری در بورس باید حداقل در یک بازه زمانی یکساله باشد تا بازدهی مناسبی نصیب سرمایه‌گذار کند و سرمایه‌گذاران نباید همه سرمایه خود را وارد بورس کنند.

این روزها به دلیل وضعیت ناپایدار بازار، عرضه‌های اولیه نیز متوقف شده که امیدواریم با برگشت ثبات به بازار، عرضه‌های اولیه از سر گرفته شوند.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید