رشد 30 هزار و 131 واحدی شاخص بورس تهران

8

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند رو به رشد با افزایش 30 هزار و 131 واحد به رقم یک میلیون و 139 هزار و 479 واحد رسید.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد با افزایش 30 هزار و 131 واحد به رقم یک میلیون و 139 هزار و 479 واحد رسید و شاخص کل با معیار هم‌وزن با 2462 واحد رشد به رقم 385 هزار و 613 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 558 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 6.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 528 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از 2 هزار و 35 میلیارد تومان رسید با این حساب معامله‌گران امروز در بورس و فرابورس بیش از 7 هزار و 36 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌ه ای بورس سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ‌ارزشی 2.7 درصد رشد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 0.64 درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 0.2 درصد رشد کرد.

شاخص بازار اول بورس 3.3 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.9 درصد رشد کرد.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل بهساز کاشانه تهران، تولیدی فولاد سفید سراب کویر، بانک ملت، لیزینگ پارسیان، ایران‌تایر، سایپا، ماشین‌سازی اراک، بوده‌اند.امروز نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، گل‌گهر، شستا و چادرملو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس داشتند و نماد سرمایه‌گذاری امید بیشترین اثر کاهش در شاخص بورس را داشته است.

امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل با 149 واحد رشد به رقم 17 هزار و 732 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 182 هزار میلیارد تومان رسید.


روند یکساله شاخص بورس تهران

معامله‌گران امروز بیش از 1.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 286 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 35 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی آریا ساسول، فولاد هرمزگان، بیمه پاسارگاد،‌پتروشیمی زاگرس،‌پتروشیمی تندگویان و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و نماد صنعتی مینو بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل چوب خزرکاسپین، شیر پاستوریزه پگاه گیلان،‌سرمایه‌گذاری پویا، تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، سیمان لار سبزوار و تولید برق ماهتاب کهنوج بوده‌اند.


وضعیت امروز پالایش یکم

خریداران پالایش یکم گرچه امروز با رشد 10 درصدی ارزش این صندوق رو به رو شدند،‌اما هنوز با 27 درصد زیان همراه هستند،‌وعده دولتی ها مبنی بر جبران خسارت خریداران پالایش با سهام جایزه هنوز محقق نشده است. هر واحد 10 هزار تومانی پالایش یکم هنوز به 7370 تومان معامله می‌شود.

به گزارش فارس،‌به نظر می‌رسد با توجه به اینکه قرار است به زودی 2 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای صندوق توسعه بازار اختصاص پیدا کند باعث رونق بازار شده همچنین مصوبات شورای عالی بورس مبنی بر امکان خرید و فروش سهام توسط کارکنان کارگزاری‌ها و همچنین امکان دریافت وام از سوی کارگزاری‌ها برای خرید سهام از دلایل رشد بازار به شمار می‌رود.

در عین حال توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران حتماً با مطالعه و تحقیق وارد بازار شوند البته به گفته کارشناسان اکثر سهام ارزنده شده و اکنون که فصل برگزاری مجامع شرکت‌ها است اکثر شرکت‌ها سودآور بوده و به سهامداران خود سود پرداخت می‌کنند.

گر چه دولت قول داده بود 50 درصد دوم سود سهام عدالت را به زودی واریز می‌کند اما بر اساس اطلاعات کسب شده هنوز شرکت‌های سرمایه‌پذیر سود سهام عدالت بخش دوم را واریز نکرده‌اند و به احتمال زیاد سود نوبت دوم به صورت 30 درصد از 50 درصد پرداخت خواهد شد،‌اما امیدواریم سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت هر چه زودتر به حساب سهامداران عدالت که از اقشار کم درآمد هستند واریز شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید