رشد 25 هزار و 555 واحدی شاخص بورس تهران

1

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات  با افزایش 25 هزار و 555 واحد روبه‌رو شد.

شاخص کل بازار در بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات  در یک روند رو به رشد با افزایش 25 هزار و 555 واحد به رقم یک‌میلیون و 575 هزار و 762 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش 11 هزار و 149 واحد به رقم 467 هزار و 507 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 6 میلیون و 314 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران  بیش از 12.3 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 11 هزار و 440 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس مثبت بودند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی 1.6 درصد رشد کردند.

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2.4 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 1.5 درصد افزایش یافت.

شاخص اول بورس 1.9 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 1.2 درصد افزایش یافت.

نمادهای شاخص‌ساز شامل سرمایه‌گذاری امید، گسترش نفت و گاز پارسیان، چادرملو، پالایش نفت اصفهان، شستا، فولاد مبارکه و پالایش نفت تهران بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با افزایش 410 واحد به رقم 22 هزار و 728 واحد رسید.

شاخص کل فرابورس ایران (آیفکس) که سال گذشته در تاریخ 19 مردادماه 1399 در بالاترین سقف تاریخی خود، یعنی رقم 21 هزار و 536 واحد ایستاده بود، پس از یک سال افت و خیز قیمت سهام و به تبع آن شاخص کل، توانست روز دوشنبه 25 مردادماه 1400 نه تنها سطح قبلی را بازپس گرفته ، بلکه در ارتفاعی بلندتر از عدد قبلی بایستد.

بدین ترتیب 25 مردادماه جاری آیفکس در سطح 21 هزار و 558 واحد ایستاد و از آن روز به بعد نیز هر روز بر رکورد قبلی خود افزود که نشان می‌دهد، فرابورس در تکانه‌های اقتصادی سال گذشته مقاوم‌تر عمل کرده است.

در حال حاضر شاخص فرابورس در پایان معاملات شنبه ششم شهریورماه در سطح 22 هزار و 728 واحد ایستاد که حاکی از بازدهی 26 درصدی این نماگر از ابتدای سال جاری و حدود 4 درصدی از ابتدای این ماه است.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 240 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در فرابورس بیش از 4.4 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 633 هزار فقره معامله و به ارزش 8 هزار و 148 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

با در نظر گرفتن ارزش معاملات بورس،  معاملات بورس و فرابورس به بیش از 19.5 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، سنگ‌آهن گوهرزمین، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، فرابورس ایران، صباتأمین و بانک دی بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.


پالایش یکم بعد از یک سال

خریداران پالایش یکم بعد از یک سال انتظار هنوز به نقطه سر به سری نرسیده و با 6 درصد زیان اصل سرمایه مواجهند،‌هر واحد پالایشی پارسال 6 شهریور از سوی دولت 10 هزار تومان فروخته شد، اکنون به جای سود به 9455 تومان معامله می‌شود، مقامات دولت بارها قول دادند که خریداران پالایشی ضرر نمی‌کنند و زیان آنها با سهام جایزه جبران می‌شود،‌اما این وعده عملی نشد.

کارشناسان می‌‌گویند، عمده دلیل رشد شاخص بورس به خاطر افزایش نرخ ارز در بازار است. اگر دلیل رشد از محل افزایش تولید در شرکت‌ها باشد، می‌توان امیدوار به ماندگاری رشد بورس داشت، اما صرفاً به خاطر افزایش دلار نمی‌تواند رشد پایدار در شرکت‌ها را شاهد بود. سرمایه‌گذاری در بورس باید از محل پس‌انداز در یک چشم‌انداز بلندمدت و با مطالعه و مشورت صورت گیرد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید