راه کنترل نرخ ارز و گرانی چیست؟

1

عضو کمیسیون داخلی کشور و شوراهای مجلس راهکار ساماندهی ارز و کالا را تشریح کرد.

گرانی نرخ ارز در کشور بر همه بازارها تاثیرگذار بوده و باعث رشد قیمت تولیدات و خدمات شده است. به همین دلیل کنترل نرخ ارز چند سالی است که به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های پیش روی دولت‌ها تعریف می‌شود.

به این ترتیب سیاست‌گذاری دولت‌ها و همچنین برخی عوامل بیرونی مانند تحریم‌ها بر تعیین قیمت ارز اثرگذار بوده و بر زندگی مردم و هزینه آنها نقش مستقیم دارد. در این رابطه، کارشناسان راهکارهای مختلفی را برای مدیریت بازار ارز و کنترل بازارهای دیگر عنوان می‌کنند.

احمد علیرضا بیگی، عضو کمیسیون داخلی کشور و شوراهای مجلس در این زمینه با تأکید بر اینکه باید تمرکز را روی تولید داخلی بگذاریم، معتقد است: تولید باید امکان ارزآوری برای کشور را داشته باشد و در این راستا مقام معظم رهبری سال‌های اخیر را با محوریت تولید نام‌گذاری کرده‌اند.

وی با بیان اینکه وجود کمیته ساماندهی ارز و کالا را در هماهنگی اقدامات آتی قطعاً مؤثر خواهد بود، گفت: باید واقعیت‌هایی را بپذیریم، وقتی قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند، قیمت کالاها با درصد بیشتری رشد می‌کنند. اقداماتی که در زمینه ارز انجام می‌شود، ممکن است سبب کاهش قیمت ارز شود، اما قیمت کالا تغییر نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز بر خلاف گذشته مسئولیت تأمین ارز از وزارت نفت به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است، اظهار داشت: یک زمانی در ایران وزارت نفت ارزآوری داشت، اما این کار را وزارت صمت انجام می‌دهد. بر اساس گزارش مالی دولت، در سال جاری میزان فروش نفت در کشور 3 درصد آن چیزی است که در برنامه آورده شده است.

عضو کمیسیون داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه هرچه مقدار کالا در بازار کم باشد و تولید کمتر اتفاق بیفتد، شاهد نابرابری و بی‌عدالتی هستیم، افزود: در چنین شرایطی کسانی که پول بیشتری دارند، می‌توانند کالا تهیه کنند و افراد دیگر نمی‌تواند به کالا دسترسی داشته باشد. طبیعتاً چنین شرایطی موجب گرانی خواهد شد.

وی، واردات کالا از خارج از کشور را راه مناسبی برای مقابله با گرانی ندانست و گفت: در چنین شرایطی طبیعتاً تقاضا برای خرید دلار افزایش پیدا می‌کند. بنابراین چاره‌ای جز تقویت تولید نداریم که این امر مهم نیز با واقعی شدن اقتصاد و فراهم‌کردن امکان رقابت میسر می‌شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید