دامنه «.ایران» با هدف تقویت زبان فارسی در فضای مجازی راه‌اندازی شد

18

وزیر ارتباطات با رونمایی از دامنه فارسی «نقطه ایران» (.ایران)، از آغاز فعالیت رسمی این دامنه و امکان ثبت آن خبر داد. هدف از معرفی این دامنه تقویت جایگاه زبان فارسی در فضای مجازی است.

مراسم رونمایی از دامنه «نقطه ایران» در نشستی مجازی با حضور «محمد جواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و «ابوالحسن فیروزآبادی»، دبیر شورای عالی فضای مجازی به میزبانی «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی» انجام شد. وزیر ارتباطات ثبت دامنه مذکور به عنوان یکی از دامنه‌های بین‌المللی (IDN) مورد تایید سازمان «آیکان» را از نتایج سند «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» عنوان کرد که ثمره ۶ سال کار تحقیقاتی در زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات است و با همکاری مرکز ملی فضای مجازی و متخصصان تدوین شده است. یکی از ارکان این سند افزایش سهم زبان فارسی از فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ است و ثبت دامنه «نقطه ایران» نقشی اساسی را در این مسیر ایفا خواهد کرد.

فیروزآبادی هدف از معرفی این دامنه را کاهش شکاف دیجیتال بین افرادی مانند سالمندان و کودکان عنوان کرد که امکان استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی را ندارند. علاوه بر این دامنه «نقطه ایران» استفاده از فضای مجازی را برای کاربران و توسعه دهندگان فارسی زبان در سراسر دنیا تسهیل خواهد کرد.

به گفته رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی دامنه «نقطه ایران» در فاز نخست در دسترس سازمان‌های دولتی قرار گرفته و از اردیبهشت ماه به صورت عمومی ارائه خواهد شد. وزارت ارتباطات به عنوان نخستین مشتری این دامنه درخواست خود را برای ثبت وبسایت‌های این وزارتخانه و شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه آن در دامنه .ایران ثبت کرده است.

آذری جهرمی در این نشست تاکید کرد که شروع استفاده از این دامنه از دستگاه‌های دولتی زمانبر بوده و دستیابی به هدف را به تاخیر می‌اندازد اما استارتاپ‌ها و بخش خصوصی سریعتر می‌توانند به استفاده از آن روی بیاورند و از اینرو برای جا انداختن سریعتر دامنه مذکور در فضای مجازی باید تسهیلاتی ویژه برای این بخش‌ها در نظر گرفت.

جهرمی با اشاره به خدمات قابل توجه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله ورود اینترنت به ایران و ترویج دامنه ir به وجود برخی انتقادها از این نهاد نیز تاکید کرد. وزیر ارتباطات از پژوهشگاه خواست با افزایش سرعت پاسخگویی و فراهم کردن تسهیلاتی نظیر دامنه‌های دو حرفی به گسترش بیشتر دامنه‌های ایرانی کمک کنند.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید