خضریان: بررسی شکایات از وزارت نفت با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در کمیسیون اصل 90

6

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: در جلسه امروز کمیسیون پنج مورد از شکایات مطرح از وزارت نفت به کمیسیون اصل 90 در جلسه امروز کمیسیون با حضور مدیرعامل شرکت ملتی نفت ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده‌های شکایت از وزارت نفت با حضور کرباسیان رئیس شرکت ملی نفت ایران، مدیران و پیمانکاران این شرکت و وزارت نفت و همچنین نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات برگزار شد و ۵ موضوع به صورت تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: طرح خط لوله گوره به جاسک موردی بود که رسیدگی شد، مقرر شد با توجه به بارگیری انجام شده از خط لوله بدون تاسیسات انتهایی و ارسال به کشتی، اسناد و مستندات آن به کمیسیون ارائه شود، همچنین قرار بر این شد بررسی ریز مقایسه‌ای اقتصادی انتقال نفت خام  توسط کشتی و خط لوله به پالایشگاه بندرعباس به کمیسیون ارائه و آخرین گزارش وضعیت پیشرفت فیزیکی خط لوله گوره به جاسک نیز توسط مشاور طرح تهیه و به کمیسیون ارسال شود.

وی ادامه داد: همچنین دلایل توجیهی راه اندازی ناقص گوره به جاسک که به صورت یکپارچه دیده نشده و علت تحویل به بهره‌بردار که شرکت لوله و مخابرات است بدون رعایت تشریفات روابط فی مابین مجری و بهره‌بردار به کمیسیون تحویل داده شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: پرونده دوم مربوط به موضوع افزایش تولید از میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی بود، در ابتدا نماینده سازمان بازرسی کل کشور ابهامات را مطرح کرد؛ این طرح با سرمایه گذاری ۳.۶ میلیارد دلار با توجه به ناشناختگی و ریسک بالای توسعه میادین طرح مذکور یکباره و صرفا با دستور شفاهی به مناطق نفت مرکزی اعلام شده و بخش‌های عملکردی، اجرایی، حقوقی و قراردادی به صورت دستوری ملزم به شرح کار میادین توسعه نیافته می‌شود. این امر تبعات حقوقی و قراردادی و اصراف منابع مالی را به دنبال خواهد داشت. لذا مقرر شد برای رفع ابهانات شرکت ملی نفت اطلاعات مربوطه را به کمیسیون ارسال کنند.

خضریان اظهار داشت: پرونده سوم موضوع خرید لوله‌های جداری که معروف به CRA است، در خصوص قرارداد اول درباره خرید ۱۰ کالا ساخت داخل با مشارکت شرکت توبا چک اسپانیا و شرکت فولادی آلایژی اصفهان به مبلغ ۵۵۶ میلیون یورو که اقدام موثر برای این قرارداد نشده است؛ لذا قرار شد دلایل عدم تولید داخل گزارش شود و درباره قرارداد دوم مقرر شد توضیحاتی مکتوب درباره تعیین تکلیف ۱۵۰ کیلومتر لوله‌های جداری که با مصوبات نفت تعارض دارد، ارائه کنند.

وی همچنین گفت: بررسی میادین مشترک نفتی موضوع چهارمی بود که در ابتدای موضوع نماینده سازمان بازرسی گزارشی مختصر از نگاه کارشناسی در خصوص اشکالات فنی و موضوعات مرتبط با تعلیق کار در خصوص میادین مشترک ارائه کرد، با توجه به اینکه مسائل متعددی در این موضوع وجود داشت با پیشنهاد آقای کرباسیان مقرر شد جلسه اختصاصی مجزایی در سک وقت موسع با حضور کارشناسان مربوطه طی هفته جاری برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: موضوع آخر درباره طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت معروف به طرح ۲۹ میدان و ۳۴ بسته بود. از آنجایی که هدف طرح تامین منابع مالی، انتقال فناوری، ازدیاد برداشت و اکتشافات بود که به گزارش مدیر مهندسی تولید این اهداف محقق نشده است و عملا تعهداتی برای دولت بعد ایجاد شده است، مقرر شد مستندات موضوع در این باره به کمیسیون اصل ۹۰ ارسال شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید