خانه انرژی حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق داشتیم

حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق داشتیم

11

اردکانیان گفت: حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق داشتیم، همچنین امسال با گرمای زودرس مواجه بودیم که باعث شد نیروگاه‌ها که توان خروجی متناسب با دما دارند با مشکلاتی مواجه شوند.در 29 اردیبهشت سال جاری 53 هزار و 800 مگاوات برق مصرف شد که این میزان در 24 خرداد سال گذشته اتفاق افتاده بود و در سال 98 در اول تیرماه بود و در سال 97 نیز در 9 تیرماه اتفاق افتاد لذا گرمای زودرس باعث افزایش مصرف برق شد چرا که مردم خیلی زودتر از گذشته از دستگاه‌های سرمایشی استفاده کردند.

 «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در نشست علنی یکشنبه 9خرداد ماه مجلس در ارائه گزارشی درباره علت قطعی‌های مکرر برق گفت: یکی از بهترین بودجه‌های صنعت آب و برق، بودجه 1400 است؛ نه صرفاً به دلیل منابع مالی بودجه برای صنعت نیازمند برق و آب بلکه عمدتاً راهگشایی و گره‌گشایی جهت حل مشکلات مزمن صنعت برق دارد. این بودجه باعث خلاصی یافتن وزارت نیرو و منابع مالی از دریافتی‌های مردمی شد که با استفاده از مکانیزم تبصره 14 صورت گرفت و یکی از دستاوردها بود؛ همچنین بند (هـ)، (ز) و (ط) تبصره (15) باعث گره‌گشایی از حیث امکان توجه به بازسازی سیستم‌های فرسوده و دستیابی به منابع مالی مناسب جهت پرداختن به بهسازی‌ها بود که از این طریق در سال جاری 10 هزار روستا بهسازی خواهند شد و تجهیز 20 هزار عشایر از نظر مولدهای خورشیدی نیز امکان‌پذیر می‌شود.

او با اشاره به سال آبی 1400- 1399 که از مهرماه سال گذشته آغاز شده و یکی از خشک‌ترین سال‌ها طی 50 سال اخیر بوده است، گفت: از آبان 96 که کار را آغاز کردم، سال آبی 97- 96 به عنوان دومین خشک‌ترین سال در 50 سال اخیر بود.

اردکانیان در ادامه با اشاره به برخی علت‌های قطعی مکرر برق در هفته‌های اخیر عنوان کرد: حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق داشتیم، همچنین امسال با گرمای زودرس مواجه بودیم که باعث شد نیروگاه‌ها که توان خروجی متناسب با دما دارند با مشکلاتی مواجه شوند.در 29 اردیبهشت سال جاری 53 هزار و 800 مگاوات برق مصرف شد که این میزان در 24 خرداد سال گذشته اتفاق افتاده بود و در سال 98 در اول تیرماه بود و در سال 97 نیز در 9 تیرماه اتفاق افتاد لذا گرمای زودرس باعث افزایش مصرف برق شد چرا که مردم خیلی زودتر از گذشته از دستگاه‌های سرمایشی استفاده کردند.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه در سال 1400، 22.5 درصد افزایش مصرف انرژی روزانه داشتیم، اظهار کرد: این میزان در اردیبهشت 1400 به نسبت سال 98 و  99 با 17.9 درصد افزایش روبرو بوده است.

اردکانیان در ادامه عامل غافلگیری بعدی جهت مصرف برق را رمزارزها عنوان کرد و گفت: این واژه در افکار عمومی مفهوم روشنی ندارد که ما به عنوان صادرات انرژی از آن یاد می‌کنیم که اگر استخراج رمزارز با مجوز ماینینگ صورت گیرد، صادرات آن نیز مجوز خواهد داشت و اگر بدون مجوز انجام شود، صادرات آن نیز پنهانی و غیرقانونی خواهد بود. زمانی که تولید رمزارز به صورت پنهان صورت می گیرد مصرف انرژی بیشتر می‌شود زیرا باید دستگاه‌های استخراج را در محلی پنهانی قرار دهند و برای خنک کردن آنها به مصرف انرژی بیشتری نیاز است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه با کمک نیروی انتظامی از تیر ماه سال 1399 تا فروردین 1400، دو هزار و 661 مرکز استخراج رمز ارز و 175 هزار دستگاه کشف شده است، ادامه داد: 10 درصد از انرژی مصرف تولیدی رمزارزهای کل جهان در ایران بوده و این میزان به معنای صرف دو هزار مگاوات انرژی برق است، در حالی که واحدهای دارای مجوز استخراج رمزارزها تنها 320مگاوات مصرف دارد.جمع‌بندی کمیته مربوطه در شورای امنیت کشور که توسط وزیر کشور ابلاغ شده و دبیرخانه شورای امنیت ملی بر این است که یکی از دو علت قطعی برق، افزایش دما و استخراج رمزارزها هستند.

او ادامه داد: نتیجه خشکسالی‌ها، کمبود آب برای تولید برق، افزایش زودهنگام دما و استخراج غیرقانونی رمزارزها موجب شد تا برخلاف تمامی سال‌های گذشته رشد مصرف انرژی 19 درصد باشد. در سال 99 اوج مصرف 45 هزار مگاوات بود که در سال جاری به 54 هزار مگاوات رسیده است. 8 هزار و 500 مگاوات افزایش مصرف معادل برق تولیدی 70 توربین گازی می‌باشد.9 درصد افزایش مصرف برق مربوط به دستگاه‌های سرمایشی، 2 هزار مگاوات مربوط به دستگاه‌های استخراج رمزارز، 2 هزار مگاوات مربوطه به رشد مصرف در صنایع بزرگ و افزایش یک میلیون مشترک سالانه و اندکی مربوط به مصرف چاه‌های کشاورزی است.

وزیر نیرو گفت: هر ساله از انتهای شهریور ماه واحدهای نیروگاهی به تعمیرات می‌روند، در فروردین ماه سال 99، 19 هزار مگاوات هنوز در حال تعمیر بود که این میزان در سال 1400 به 13 هزار مگاوات کاهش داده شد، در اردیبهشت ماه سال گذشته 10 هزار مگاوات در تعمیرات بود، اردیبهشت امسال 8 هزار و 500 مگاوات، خرداد سال گذشته 8 هزار و 400 مگاوات در حال تعمیر بود اما اکنون تنها 4 هزار و 200 مگاوات در حال تعمیر است که این از سرعت بیشتر تعمیرات در نیروگاه‌ها حکایت دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان با اشاره به اینکه واحدهای تولید برق در بندرعباس علیرغم بالا بودن دمای هوا در حال تعمیر هستند تا هر چه زودتر به شبکه برگردند، ادامه داد: زمستان سال گذشته به دلیل کمبود گاز، نیروگاه‌ها دیرتر به تعمیرات فرستاده شدند.

وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف انرژی در مقایسه با سال گذشته 25 درصد افزایش داشته، گفت: قبل از آغاز به کار دولت یازدهم، تلفات شبکه 14.5 درصد بود که اکنون به 9.9 درصد رسیده و راندمان نیروگاه های حرارتی از 37 درصد به 39 درصد رسید، در حالی که متوسط جهانی 37 درصد است.

اردکانیان بعد از ارائه نظرات نمایندگان درباره قطعی‌های مکرر برق در پاسخ به برخی موارد مطرح شده در خصوص فعالیت‌های وزارت نیرو با بیان اینکه در اولین جلسه پیش رو در کمیسیون انرژی درباره این مسائل به صورت گسترده بحث خواهیم کرد، گفت: از نمایندگان که از نزدیک تلاش‌ها و فعالیت‌های صنعتگران برق را شاهد هستند، تشکر می‌کنم.حدود سه هفته پیش 6 جوان ارزنده جان خود را در صنعت برق تقدیم کردند چرا که تأمین برق به لحاظ فکری و تربیتی، حیثیتی است تا حتی به یک هموطن روستایی، یک ساعت زودتر برق برسد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه اگر کار شبانه‌روزی صنعتگران برق نبود، مشکل فعلی سال‌ها پیش گریبانگیر ما می‌شد، اظهار کرد: در سایر کشورها هر 10سال صنعت برق دچار فروپاشی می‌شود اما در ایران 17 سال است که توانسته‌ایم با مدیریت مانع این اتفاق شویم.

او در ادامه با تأکید بر عدم تأثیر پیمان پاریس در محدودیت‌های انرژی عنوان کرد: تقاضا می‌کنم اگر حتی یک دستور از هر نوع به وزارت نیرو در این خصوص صادر شده که محدودیتی به واسطه پیمان پاریس ایجاد کرده‌ایم، به من نشان دهید چرا که ما نیروگاه‌ساز هستیم و 90 درصد نیروگاه‌ها حرارتی هستند لذا با اطلاعات ناقص باعث مخدوش شدن افکار عمومی نشویم.

اردکانیان در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا وقتی خودمان مشکل برق داریم؛ اقدام به صادرات آن می‌کنیم، گفت: این سوال از منظر عامه مردم سوال حقی است که باید در پاسخ بگویم اولاً صنعت گسترده برق با هزاران کیلومتر خطوط انتقال و تجهیزات متعدد سهمیه بودجه ارزی ندارد و متکی به صادرات است.

وزیر نیرو ادامه داد: بخش خصوصی نیز با وزارت نیرو قرارداد دارد و از صندوق توسعه وام می‌گیرد که باید بازپرداخت آن را به صورت ارزی صورت دهد چون بسیاری از قراردادهای برق ارزی هستند این در حالی است که صادرات منهای واردات است و صادرات خالص ما در صنعت برقی که 85 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد، دارای صادرات خالص تنها 500 مگاوات است لذا نه تنها صادراتی نداریم بلکه برق هم وارد می‌کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با تأکید بر نظام‌مند شدن ماینرها از سوی مجلس عنوان کرد: باید برای فعالیت‌های غیرقانونی در این حوزه مجازات تعیین شود. هر یک بیت‌کوین 300 هزار مگاوات ساعت انرژی لازم دارد یعنی باید برق یک شبانه روز 30 هزار مسکن را قطع کنیم تا یک بیت‌ کوین تولید شود که قطعاً درآمد ارزی نیز خواهد داشت اما 321 مگاوات مقدار مجاز است.

او در ادامه با اشاره به اظهارات معاون صمت عنوان کرد: تاکنون دو هزار نفر برای ماینینگ مراجعه کرده‌اند که تنها 99 نفر پرونده تشکیل داده‌اند لذا این صنعت نیازمند نظام‌مند شدن است تا در شرایط کرونا و گرما شاهد قطعی برق نباشیم.

اردکانیان در ادامه با اشاره به برخی مطالب مطرح شده در حوزه انرژی اتمی عنوان کرد: بنده به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و روسیه آخر هفته قرار است بحث نیروگاه 1400 مگاواتی هرمزگان را نهایی کنیم و این یکی از فعالیت‌های شاخص این دولت است که توانسته است وام دولتی از فدراسیون روسیه دریافت و عملیاتی کند لذا پیگیر بحث واحد دوم و سوم هم هستیم که در سال‌های 1404 و 1406 به مدار می‌آید.

وزیر نیرو با اشاره به برنامه صنعت برق در برنامه ششم که گفته است باید به 25 هزار مگاوات تولید برق برسیم، یادآور شد: این موضوع نیازمند الزاماتی است که یکی از این الزامات استفاده از فاینانس است که ما در این بخش حدود 15 هزار مگاوات آماده کردیم اما به موانعی برخورد کرد که عملیاتی نشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: جای افتخار دارد از 85 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده، 25 درصد در همین دولت اتفاق افتاد که با کمک نمایندگان، بودجه مصوب مجلس و راهکارهایی که از طریق برخی مجوزها از سوی مجلس داده شد، صورت گرفت. طبق برنامه ششم عملیات احداث 46 نیروگاه را آغاز کردیم که بعضی از آنها آغاز شده و مابقی در دولت بعد افتتاح می شود لذا 11هزار مگاوات از 25 هزار مگاوات عملیاتی شده و بقیه آن را توانستیم با مدیریت مصرف لحاظ کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

اردکانیان در ادامه با بیان اینکه سد شفارود تا آخر سال جاری آبگیری شده و مشکل سد هراز نیز با ماده 56 برطرف می‌شود، عنوان کرد: نمایندگان در تبصره 15 کار خوبی را شروع کردند که کاش دو سال پیش انجام می‌شد تا نتیجه آن را هم اکنون ببینیم.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه باید مسئله قیمت برق را حل کنیم، گفت: این به این معنا نیست که بخش خانگی شامل افزایش قیمت برق شود بلکه منظور برق صنعتی است که در سال 90 میزان آن یک سوم یعنی 33درصد برق جهانی بود و در سال 99 به 4 درصد رسیده بود که باید توجه داشت وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند دو اتفاق متضاد می‌افتد؛ بخش صادرات صنایع فلزی خوشحال می‌شوند و سرمایه‌گذار که وام از صندوق توسعه دریافت کرده و باید به صورت ارزی بازپرداخت کند، دغدغه‌مند می‌شود لذا باید قیمت صنعت برق برطرف شود تا این صنعت پایدار باشد که البته طلیعه آن در بودجه 1400 نشان داده شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه درباره اشاره نمایندگان به جلسه سران قوا گفت: آقای نوبخت در این زمینه سریعا پاسخ مکتوب داده و رونوشت آن به مسئولان داده شد لذا ممکن است اطلاعات دقیق در این باره به دست نمایندگان نرسیده باشد که در نهایت امیدواریم در عین سختی و تلخی‌هایی که رخ داد از فرصت پیش رو استفاده کنیم و تردید نداریم با حمایت نمایندگان، رئیس مجلس و فعالین بخش خصوصی و دولتی صنعت برق به عنوان سرمایه ارزشمند در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم تاب بیاورد و پشتوانه سال‌های تولید و جهش تولید باشد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید