تکیه مدیر الملک

10

تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجار است که به دستور حسین خان معاون الملک جد استاد معینی کرمانشاهی ساخته شده است و دارای سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه است. این بنا در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی قرار دارد. اهمیت این بنا به کاشیکاری آن است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا زمان احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد، همچنین از مجالس مذهبی و حماسی نیز در جای جای این بنا کاشی های نصب شده است.

تکیه مدیر الملک تکیه ای مربوط به دوره قاجار می باشد که در شهر کرمان واقع شده است. در تمامی قسمت های شهر کرمان مساجد و تکایا و عبادتگاه هایی وجود دارند که قدمت آن ها چند هزار ساله می باشد که علاوه بر مطرح شدن گذشته مذهبی این شهر تاریخ آن را هم بازگو می کند.

تکیه مدیرالملک دارای دو حیاط می باشد که در امتداد قسمت شمالی و جنوبی ادامه دارند. حیاط اصلی تکیه بزرگتر است و در سمت راست آن ارسی دار و در کنار آن یک تالار و دو تختگاه وجود دارد که به اتاق و تالار منتهی می شود.

ارتفاع این اتاق و تالار ها بیشتر از ارتفاع و فضای حیاط است. تالار سراسر نمای آجری دارد، ساختمان این تکیه بسیار زیبا بوده و در قسمت جنوبی آن به دلیل عرض خیابان از بین رفته است.

برای ورود به تکیه مدیر الملک می توان از در داخل کوچه وارد شد که در به هر دو حیاط راه دارد. تکیه مدیرالملک کرمان پس از سال ها هنوز هم نمای کاربری اصلی خود را دارد و نمای این بنا در قسمت حیاط اصلی ترکیبی از کاشی معقلی و آجر می باشد و این تکیه اخیرا تعمیر اساسی شده وهمچنان مرمت وتعمیرات این بنای تاریخی ادامه دارد.

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید