تاکید روسای مجلس ایران و روسیه بر ارتقای روابط اقتصادی

1

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس دومای روسیه بر پیگیری مسائل مربوط به حوزه مراودات تجاری و مالی در کمیسیون مشترک پارلمانی ایران و روسیه تاکید کردند.

«ویاچسلاو والودین» رئیس دوماى دولتى روسیه ظهر دیروز (پنجشنبه ۱۴ مرداد ماه) با «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شوراى اسلامى در حاشیه مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف در ابتداى این دیدار با اشاره به مناسبات راهبردى دو کشور گفت: افزایش سطح روابط دوستانه تهران – مسکو در عرصه‌هاى مختلف بویژه در عرصه مبادلات اقتصادى و تجارى، نقش مهمى در تأمین منافع ملى دو کشور دارد.

وى افزود: استفاده از ساز و کارهایی مانند کمیسیون عالى همکارى‌هاى پارلمانى میان مجالس دو کشور و کمیسیون مشترک اقتصادى دو دولت، به رفع موانع احتمالی توسعه روابط اقتصادى و تجارى فیمابین کمک مى‌کنند و همزمان موجب تعمیق و تحکیم همکارى ها مى‌گردند.

رئیس مجلس شوراى اسلامى در بخش دیگرى از سخنانش با انتقاد از سیاست‌هاى خصمانه آمریکا و اعمال تحریمهاى ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و روسیه گفت: آمریکا با اعمال فشار بر کشورهاى مستقل و ایجاد ناامنى در مناطق مختلف جهان سعى در تامین منافع خود دارد ولی همکارى مشترک کشورهایى همچون ایران و روسیه تاکنون آمریکا را در رسیدن به اهدافش با مشکلات فراوانى مواجه کرده است.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: همکارى هاى مشترک نظامى – امنیتى جمهوری اسلامی ایران و روسیه در منطقه، سد محکمى در برابر اقدامات ناامن کننده آمریکا است.

رئیس مجلس شوراى اسلامى در پایان بیان داشت: افزایش تعاملات سیاسى و پارلمانى فیمابین و رایزنى و مشورت مستمر میان تهران – مسکو در خصوص مسائل منطقه¬اى و جهانى، منجر به توسعه مطلوب و هرچه بیشتر همکارى‌ها و ناکامى دشمنان دو کشور خواهد شد.

ویاچسلاو والودین رئیس دوماى دولتى روسیه نیز که براى شرکت در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهورى اسلامى ایران به تهران سفر کرده است با تبریک آغاز به کار دولت جدید جمهوری اسلامی ایران گفت: توسعه و گسترش ارتباطات راهبردی فیمابین در عرصه هاى سیاسى، پارلمانى، اقتصادى و فرهنگی با جمهورى اسلامى ایران نزد مسئولان روسیه از اهمیت و اولویت فراوانى برخوردار است.

وى همچنین افزود: گفتگوهاى مستمر میان مسئولان دو کشور در تسهیل همکارى ها و رفع موانع توسعه تعاملات فیمابین در عرصه هاى مختلف تاثیر بسزایى دارد.

رئیس دوماى دولتى فدراسیون روسیه در ادامه با ابراز نگرانى از تحولات اخیر در افغانستان که نتیجه سیاست هاى غیرمنطقی و ناامن کننده آمریکا شکل گرفته است، گفت: همکارى جمعى کشورهاى منطقه مانع از رشد تروریسم و افراط گرایى مى گردد.

والودین در پایان این دیدار گفت: گسترش همکارى هاى تهران – مسکو در موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی نقش مهمى در توسعه و پیشرفت دو کشور دارد.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید