تالاب بین المللی امیرکلایه

5

تالاب بین المللی امیرکلایه، تالاب آب شیرین است و ویژگی منحصر به فرد آن محسوب می شود و جزو تالاب های بین الملل است . این تالاب زیبا پذیرای 130 گونه پرنده مهاجر و پناهگاه حیات وحش می باشد.

امیرکلایه، تالابی بین المللی در استان زیبا و دیدنی گیلان است. این تالاب دارای وسعتی به اندازه ی ۱۲۳۰ هکتار است و عمق آن به طور تقریبی به ۸۵ متر می رسد. ویژگی منحصر به فردی که سبب شده این تالاب در سطح جهان مشهور شود این است که در مقایسه با دیگر تالاب های گیلان آب آن شیرین است و در فاصله ی یک کیلومتری دریا قرار دارد. علاوه بر این تالاب امیر کلایه زیستگاهی مناسب برای انواع مختلفی از گیاهان و جانوران است.

این تالاب زیستگاهی مناسب برای گیاهان و جانوارن گوناگون است؛ یکی از گیاهان زیبایی که در این تالاب رشد می کند “پسته ی دریایی” است که در زبان محلی های این منطقه به آن ثعله به اقلی می گویند، محصول این گیاه لاله تالابی است. این گونه گیاهی با کلاهک سبز رنگ و دانه‌های کوچک به رنگ سبز دارای خاصیت‌های دارویی و درمانی است و در طب سنتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اما این تنها گیاه زیبایی نیست که در این منطقه می رویند گل های نیلوفر آبی سفیدی هستند که در این تالاب رشد می کنند و جذابیت منحصر به فردی را به وجود می آورند. در فصل زمستان‌ این تالاب محل گذر هزاران پرنده مهاجر و همچنین زیستگاه ۱۱ گونه از انواع ماهیان است. دسترسی به این تالاب در حال حاضر از طریق جاده کنار گذر چمخاله به کیاشهر امکان پذیر است.

 

زندگی جانوری منطقه امیر کلایه

خزندگان
در این تالاب انواع گوناگونی از خزندگان زندگی می کنند. انواع این جانوران نیز عبارتند از مارها که شامل مار آبی و لوس مار می شود. همچنین چندین گونه سوسمار هم در اطراف این تالاب زندگی می کنند. اما مطالعاتی بر روی آنها صورت نگرفته است.

دوزیستان تالاب
سه گونه از انواع قورباغه های جهان در این تالاب زندگی می کنند. این گونه ها عبارت از Rana (قورباغه سبز) و Hyla Arborea (قورباغه درختی) هستند. همچنین لاک پشت هایی از جنس پشت برکه ای و لاک پشت پشت خزری در این منطقه میزی اند.

 

پستانداران
با توجه به مشاهداتی که در منطقه امیرکلایه صورت گرفته، تعدادی شغال، سمور آبی، گربه جنگلی و تشی نیز دیده شده است.

آبزیان
۱۱ گونه متفاوت در این تالاب زندگی مشاهده شده است که یکی از با ارزش ترین های آنها اردک ماهی، سوف حاجی، سیم، کپور، لای ماهی، کلمه انول، ماهی سیم پرک، کاهی کپور، ماهی حوض وحشی، ماهی سرخ باله، ماهی ریز نقره‌ای، اسبله، گامبوزیا، رفتگر ماهی خاردار، سوزن ماهی، اردک ماهی، گاو ماهی مرمری، نه خاره نیز اشاره کرد.

 

پرندگان تالاب
تعداد ۱۳۳ گونه پرنده در منطقه امیرکلایه شناسایی شده است که زیباترین گونه از میان این پرندگان می توانند به کشیم کوچک، کشیم گردن سیاه، باکلان بزرگ، باکلان کوچک، حواصیل خاکستری، اگرت بزرگ، غاز خاکستری،اردک گیلار، اردک ارده ‌ای، اردک خوتکا، اردک سرسبز و … نیز اشاره کرد.

 

دیگر جاذبه های اطراف تالاب امیر کلایه

تالاب انزلی
تالاب انزلی یکی از معروف ترین تالاب های ایران است که به گوش همه آشنا است. این تالاب از بزرگ ترین و جالب ترین تالاب های دنیا به شمار می رود که دارای تنوع زیستی بالایی است و در ساحل جنوب غربی خزر و در غرب دلتای سفیدرود، در جنوب شهر انزلی واقع است.

چمخاله گیلان
در نزدیکی های تالاب امیرکلایه شهر ساحلی قرار دارد که نام چمخاله است. این شهر در نزدیکی های شهر لنگرود واقع است و در طی سالیان اخیر به دلیل پلاژهای زیبا و امکانات مناسبی که در ساحل های آن وجود دارد به عنوان یکی از مقاصد محبوب در استان گیلان به شمار می رود. یکی از دلایل شهرت چمخاله رودخانه‌ی زیبا و پر آب آن است که در گذشته محل عبور و مرور کشتی‌های کوچک ایرانی و روسی بوده ا‌ست. هم چنین چمخاله با یک نوار ساحلی ۱۷ کیلومتری ماسه ‌ای پذیرای گردشگران زیادی‌ است.

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید