افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره و حراج بازسنگ آهن در بورس کالا

4

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: نگاه بلند مدت در سرمایه گذاری خواسته ما از مجموعه حاکمیتی دولت و مجلس است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه انتظار و کمکی که ما از مجلس میخواهیم این است که نگاه بلند مدت در سرمایه گذاری حاکم شود گفت: ما نمی گوییم قیمت ها ثابت کنید یک فرمولی بدهید که صنعت های مختلف فرمول شما این است و هر سال بر اساس قوانین جهانی هم تعدیل می شود و شما می توانید روی این فرمول برنامه ریزی کنید.

علی دهقان دهنوی در آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و تالار حراج باز بورس کالا که با حضور محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران  و سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، گفت: بازار سرمایه مسیر و جایگاه تخصصی خودش را دارد که گاهی اوقات متاسفانه صحبت هایی که از سر دلسوزی و خیرخواهی هم هست به اعتماد مردم صدمه میزند وهمه ما باید با کمک هم به سمتی  برویم که اعتماد به بازار سرمایه تقویت بشود و آرامش در آن حاکم شود تا سهام داران بتوانند با استفاده از قدرت تحلیل، ارزیابی و استفاده از خدمات مشاوره و ابزارهای مدیریت ریسک بهترین تصمیم را برای دارایی های خودشان بگیرند.

وی اظهار داشت: امروز همکاری بسیار خوبی بین وزارت صمت و بورس کالا وجود دارد و بیشتر از اینکه بورس کالا متعلق به مجموعه بازار سرمایه باشد متعلق به وزارت صمت است و هفته گذشته جلسه بسیار خوبی با آقای مهندس رزم حسینی داشتم و از ایشان قول های بسیار خوبی برای توسعه این همکاری گرفتم.

دهنوی در ادامه با بیان اینکه عملیاتی که دربازار سرمایه چه در بورس اوراق بهادار و چه در بورس کالا انجام می شود درست است که خرید،فروش، معامله و انتقال دارایی است اما تاثیر نهایی همه اینها در سرمایه گذاری در کشور است گفت: در 10-12 سال اخیر وضعیت سرمایه گذاری مان خوب نبود و باید بازار سرمایه را در مسیری ببریم که توسعه سرمایه گذاری در کشور اتفاق بیافتد که با آمدن شفافیت در کار این امر محقق می شود. فروشنده و خریدار و تولید کننده مواد اولیه و دریافت کننده محصول باید بداند که قیت براساس یک مکانیزم شفاف و دقیق و کارا تعیین می شود و مجموعه حاکمیت دولت و مجلس به سرمایه گذاران افق بلند مدت بدهند.

نمی تواند سرمایه گذار وارد صنعتی بشود و مثال به او بگویم امروز گاز ارزان است بیا و تکنولوژی ات را براساس گاز ارزان انتخاب کن و فردا بخاطر مشکل بودجه و یا تامین هزینه های دیگر به یک باره قیمت ها را بالا ببریم. سرمایه گذار باید حداقل بداند تا ده سال آینده با چه مکانیزم و فرمولی می خواهد با او رفتار شود تا بتواند برنامه های سرمایه گذاری خودش را بر این اساس بنویسد. انتظار و کمکی که ما از مجلس میخواهیم همین است که نگاه بلند مدت در سرمایه گذاری حاکم شود ما نمی گوییم قیمت ها ثابت کنید یک فرمولی بدهید که صنعت های مختلف فرمول شما این است و هر سال بر اساس قوانین جهانی هم تعدیل می شود و شما می توانید روی این فرمول برنامه ریزی کنید.

وی بیان کرد: اگر این اتفاق بیافتد بستر لازم برای سرمایه گذاری بلندمدتی که دنبال آن هستیم رخ می دهد و این نگاه وزارت صمت هم هست چرا که وزات صمت مسول صنعت و معدن کشور است و اگر بتواینیم این بستر و فضا را آماده کنیم بیشترین کمک به این حوزه خواهد شد. ما می توانیم با یک رویکرد تعاملی و همکاری در جهت این هدف مشترک همه با هم به کشور خدمت کنیم.

ظرفیت های بازار سرمایه خیلی زیاد است ما رشد خیلی خوبی داشته ایم و لی در ابعاد دیگر هنوز خیلی توسعه پیدا نکرده ایم و بورس کالا می تواند خیلی بزرگتر از این باشد. به طور مثال قرارداد آتی نقره که راه اندازی شد خرید و فروش در بورس کالا است ولی نتیجه اش را درصنعت نقره ما می توانیم ببینم؛ برای صنعت کاری که از نقره استفاده می کند و یا حتی صنایع دستی ارزشمندی که محصولات نقره در آن دخیل است و این ارزش افزوده ای است که در این صنعت ایجاد می کنیم. که اگر ابزار مدیریت ریسک درکنارش بیاید ما می توانیم این صنعت را جهانی بکنیم و بازار های جدیدی را کشف کنیم.

دهنوی با اشاره به اینکه بازار اوراق بهادار هم نیازمند توسعه هست گفت: نهادهای مالی ما باید آمادگی ارائه خدمات به چند میلیون نفر را داشته باشد که از نظر تعداد و کیفیت به ارتقا نیازمند است.  نهاد های مثل شرکت های تامین سرمایه در کشور با این مقدار حجم تولید که در حال حاضر ده شرکت است باید تعداد آنها بیشتر شود و هر کدام در یک زمینه تخصصی خدمات ویژه ای بدهد تا موتور تحرک و سرمایه گذاری در آن صنعت راه بیافتد.

دربحث نظارت در سازمان بورس تمام فعالیت های ما مشخص و قابل مشاهده است و یکی از برنامه های من توسعه سیستم نظارتی است که از دو بعد انسانی و سیستمی باید ارتقا داشته باشیم تا درصد تخلف بسیار کم شود و به راحتی با درصد خطای کمتری این تخلفات شناسایی بشوند و به شکایات رسیدگی شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید