ارتباط راه‌آهن با صنایع فولادی و معدنی شکل پژوهشی می‌گیرد

5

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: روابط راه‌آهن با صنایع فولادی و صنایع معدنی نباید صرفا در همین سطح خرید و فروش خدمت باشد و برای توسعه راه‌آهن باید با صنایع ارتباط تنگاتنگ علمی و پژوهشی داشته باشیم.

بیست و دومین رویداد «سه‌شنبه‌های ریلی با طعم فناوری» امروز در مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن با حضور مدیرعامل راه‌آهن برگزار شد.

در این مراسم مدیرعامل شرکت راه‌آهن اظهار داشت:‌ عملکرد مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن نشان از نهادینه شدن یک تفکر، حرکت رو به جلو و یک اراده و اعتقاد است و پایه‌های این تفکر و تمدن در داخل مجموعه مستقر است.

سعید رسولی افزود: این اقدام و حرکت اگر دامنه محدود و نگاه درون‌سازمانی داشت، در این مدت کوتاه ریشه نمی‌دواند و به عنوان یک الگو در دستگاه‌های مختلف بررسی نمی‌شد، سرعت، پیشرفت و وسعت کار و تأییدیه‌های علمی و فنی در این باره بیانگر اصالت این حرکت است.

وی ادامه داد: در راستای آسیب‌شناسی این مسیر طی شده، هفته گذشته جلسه‌ای برگزار و گزارشی تهیه شد که در حال اصلاح نهایی است و به زودی منتشر می‌شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن ادامه داد:‌ در این گزارش تأیید شد که عملکرد راه‌آهن و شرکت‌های ریلی دقیقا منطبق بر بندهای ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، حمل و نقل ریلی و برنامه ششم است که البته با نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم.

* تقدیر از شرکت‌های ریلی مسافری بابت رعایت پروتکل های بهداشتی

رسولی با بیان اینکه عملکرد راه‌آهن در دوران شیوع کرونا مناسب ارزیابی می‌شود، اظهار داشت: جلسه‌ای برای تقدیر از شرکت‌های ریلی مسافری که در این مدت با توجه به کاهش سفر و مسافر، ارتقای کیفیت و خدمات داشتند برگزار شد و از آنها بابت اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی، حفاظت از سلامت مسافر و ارتقای کیفیت، قدردانی شد.

وی تأکید کرد:‌ در حال حاضر ایستگاه‌های راه‌آهن و سکوها از آراستگی خاصی برخوردار است و توجه به حقوق شهروندی و  خدمات مطلوب در آنها قابل ملاحظه است، این اقدامات موجب اعتماد بیشتر به صنعت ریلی شد و این ریشه در عملکرد کارگروه‌های مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن دارد.

* استمرار جلسات مجازی در دوران پساکرونا بابت کاهش هزینه‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در دوران شیوع کرونا، برگزاری جلسات به صورت مجازی موجب کاهش بسزای هزینه‌ها شد، البته پیش از شیوع این ویروس، چندین جلسه از طریق ویدئو کنفرانس با UIC (اتحادیه بین المللی راه آهن ها) داشتیم، همچنین با روسیه نیز درباره خط آهن گرمسار – اینچه‌برون مذاکرات در قالب فضای مجازی انجام شد و در سال‌های 1399 و 1400 نیز این جلسات مجازی، موجب حذف هزینه‌های غیرضروری سفرهای خارجی شد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن تأکید کرد: در همین مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن، جلسات مجازی زیادی با دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و این رویه باید در دوران پساکرونا هم استفاده شود تا هزینه‌های غیرضروری حذف شود و ریال به ریال درآمدهای راه‌آهن با نگاه صرفه‌جویی صرف توسعه راه‌آهن و هزینه‌های ضروری شود.

* ارتباط راه آهن با صنایع فولادی و و معدنی شکل پژوهشی می‌گیرد

وی با بیان اینکه تعاملات صنعت ریلی با صنایع فولادی و صنایع معدنی در حال توسعه است، گفت: ما شراکت تجاری نزدیکی با صنایع معدنی و فولادی داریم اما این روابط نباید صرفا در همین سطح خرید و فروش خدمت باشد و برای توسعه راه‌آهن باید با صنایع ارتباط تنگاتنگ علمی و پژوهشی داشته باشیم.

* ارتباط با واحدهای علمی و پژوهشی برای حل مشکلات باشد نه فقط طرح مشکلات

مدیرعامل شرکت راه‌آهن افزود: راه‌آهن باید تعاملات علمی، فناوری و پژوهشی با دستگاه‌ای ذیربط داشته باشد و این ارتباط هر روز توسعه یابد، ارتباطمان امروز با دانشگاه خوب است، اما تأکید می‌کنم که این ارتباطات باید مسئله‌محور باشد؛ یعنی حل مسائل در آن محوریت قرار گیرد و نه صرفاً مشکلات مطرح شود.

رسولی با اشاره به افتتاح مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن در اداره‌کل راه‌آهن خراسان در روز جاری گفت: ایستگاه‌های راه‌آهن، ادارات کل راه آهن و مراکز جهادی راه آهن باید محل تردد و تعامل واحدهای علمی و فناوری منطقه باشند، همه ادارات کل باید اتاقی را تجهیز کنند تا محفلی برای حضور جوانان و اندیشمندان آن استان باشد، باید هر روز یک نسخه حل مسئله از این جلسات استخراج شود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید