ادعای عجیب بروکسل: واکنش روسیه به تحریم‌های اروپا غیرقانونی است

11

یک منبع آگاه در کمیسیون اروپایی گفت که روسیه و اروپا قرار است با یکدیگر در زمینه تحریم‌هایی که علیه همدیگر اعمال کرده‌اند، نشست مشورتی برگزار کنند.

یک منبع در کمیسیون اروپایی اعلام کرد که مسکو و بروکسل می‌خواهند یک نشست مشورتی را در ماه سپتامبر و در باره تحریم‌هایی که علیه یکدیگر اعمال کرده‌اند برگزار کنند.

کمیسیون اروپایی گویا در ماه جولای پرونده‌ای را در سازمان تجارت جهانی علیه دولت روسیه و محدودیت‌هایی که برای تولیدکنندگان اروپایی ایجاد کرده، به راه انداخته است.

قرار است روز 13 سپتامبر نخستین مرحله این پرونده که همان گفتگوهای مشورتی دوجانبه است برگزار شود.

مقامات اروپایی می‌گویند سیاست روسیه در جایگزین کردن واردات از اروپا که در پاسخ به تحریم‌های یکجانبه اروپا و آمریکا علیه روسیه در دستورکار مسکو قرار گرفته است، بر خلاف قوانین تجارت جهانی است؛ چراکه به شکل غیرقانونی به نفع تولید داخل روسیه تمام شده و به ضرر رقبای خارجی آنهاست.

گفته می‌شود این نشست مشورتی تا دو ماه ادامه خواهد یافت و در صورتی که نتیجه نرسد، هیات داوری سازمان تجارت جهانی ورود خواهد کرد. اگرچه حجم روابط تجاری بین روسیه و اروپا طی سال‌ گذشته 21 درصد کاهش یافته، اما بنا به اعلام کمیسیون اروپایی روسیه هنوز پنجمین شریک تجاری اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

سال گذشته هم روسیه 36.5 درصد کل واردات خود را از مبدأ اروپا انجام داده است. به طور کلی حجم مبادلات تجاری دوجانبه بین اتحادیه اروپا و روسیه در سال 2020 معادل 204.9 میلیارد دلار بوده است.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید