احتمال سقوط قیمت نفت مشابه زمان جنگ قیمت میان عربستان و روسیه

2

پس از سنگ اندازی امارات در مذاکرات اوپک پلاس، علی رغم افزایش قیمت نفت در معاملات دیروز، تحلیلگران می گویند اگر در میان اعضای اوپک پلاس شکاف ایجاد شود و گروه از هم بپاشد، بازار نفت می تواند شاهد یک سقوط قیمت مشابه زمان جنگ قیمت میان عربستان و روسیه باشد.

 پس از اینکه اعضای اوپک پلاس، یک روز پس از سنگ اندازی امارات که می تواند طرح های تولید بیشتر را تا پایان سال به تاخیر بیندازد، مذاکرات بر سر افزایش تولید را از سر گرفتند، قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی افزایش یافت.

اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس، پس از مخالفت امارات با پیشنهادات مطرح شده، دوباره نشست برگزار کردند اما به نتیجه ای نرسیدند. امارات خواهان افزایش سهمیه است. اگر کشورهای عضو اوپک پلاس هر کدام راه های جداگانه‌ای در پیش بگیرند و هر اندازه که می خواهند بر میزان عرضه خود بیفزایند، افزایش قیمت نفت تضعیف خواهد شد.

هر بشکه نفت برنت با 33 سنت افزایش 76.17 دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا با 7 سنت کاهش 75.16 دلار معامله شد.

نفت برنت روز پنج شنبه 1.6 درصد و نفت خام آمریکا 2.4 درصد افزایش ارزش را ثبت کردند. نفت خام آمریکا بالاترین رقم از اکتبر 2018 را ثبت کرده بود.

جان کیلداف، تحلیلگر بازار گفت: «ما منتظر هستیم ببینیم اوپک چه می کند…ما باید صبر کنیم ببینیم که آیا عربستان می تواند گروه را کنار هم حفظ کند.»

روز پنج شنبه، پس از اینکه منابع اوپک پلاس اعلام کردند این گروه در نظر دارد تا تولید خود را کمتر از انتظار افزایش دهد، قیمت نفت افزایش یافت. همچنین این منابع گفتند امارات با تمدید این توافق تا پایان سال 2022 مخالفت کرده است.

لوئیس دیکسون، تحلیلگر بازار نفت در موسسه ریستارد انرژی گفت: «اگر در میان اعضای اوپک پلاس شکاف ایجاد شود و گروه از هم بپاشد… بازار نفت می تواند شاهد یک سقوط قیمتی شبیه سقوط قیمت در زمانی باشد که روسیه از ائتلاف اوپک پلاس در مارس 2020  خارج و منجر به شروع جنگ قیمتی شد.»

قیمت نفت خام آمریکا طی هفته گذشته 1.5 درصد افزایش یافت اما نفت برنت روندی ثابت داشت زیرا بازار در حال ارزیابی نگرانی ها در مورد تقاضا برای سوخت در بخش هایی از آسیا بود.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید