آیا قیمت مسکن ۲۰۰ درصد حباب دارد؟

18

فروردین ماه اخیر، یکی از سردترین ماه‌ها در بازار مسکن در یک سال و نیم اخیر بوده است. بر این اساس، حجم خرید واحد‌های مسکونی در تهران در فروردین ماه، در مقایسه با اسفندماه حدود ۶۰ درصد کاهش داشته و همزمان، میانگین قیمت نیز در همین بازه زمانی، حدود ۳ درصد افت داشته، افتی که در ۱۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است. این، اما در حالی است که برخی تحلیل‌های «تکنیکال»، حکایت از حباب ۲۰۰ درصدی در بخش مسکن دارند که مشخص نیست تخلیه خواهد شد یا نه.

بازار مسکن تهران (به عنوان نموداری از بازار مسکن کشور) در پایان فروردین ماه، باز هم شواهدی مبنی بر عمق رکود را به نمایش گذاشت. داده‌های آماری نشان می‌دهند که حجم خرید واحد‌های مسکونی در تهران در فروردین ماه، در مقایسه با اسفندماه حدود ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده و این در حالی است که این پایین‌ترین میزان خرید و فروش در ۱۱ ماه اخیر هم بوده است. بر این اساس، در فروردین ماه امسال تعداد معاملات ثبت شده در تهران به حدود ۲ هزار و ۱۰۰ فقره رسیده، آماری که در اسفندماه سال ۱۳۹۹، بیش از ۵ هزار فقره بود.

از آن سو، میانگین قیمت مسکن در تهران نیز در فروردین ماه، حدود ۳ درصد نسبت به اسفند سال ۱۳۹۹ کاهش پیدا کرد و این در حالی است که این میزان افت قیمت هم در ۱۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است.

آیا قیمت مسکن با توجه به روند رشد نقدینگی کاهشی خواهد بود؟

تبعیت بازار‌ها از روند‌های پیشین، امری قطعی و همیشگی نیست، اما اساس تحلیل‌های «تکنیکال» در بازار‌ها این است که رخداد‌های آینده هم تا حدی شبیه به رخداد‌های گذشته خواهند بود. بر این اساس، یکی از روند‌هایی که پیش از این بار‌ها به وضعیت بازار مسکن در ایران شکل داده، نسبت میان روند رشد نقدینگی و روند رشد متوسط قیمت مسکن بوده است. بر این اساس، تا پیش از این، همواره نسبتی مستقیم میان این دو برقرار بوده است.

با این همه، در حالی که از سال ۱۳۹۳ تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۹ حجم نقدینگی کشور حدود ۵ برابر شده، رشد میانگین قیمت هر مترمربع مسکن معادل حدود ۷.۲ برابر بوده است. به این ترتیب، اگر روند‌های آتی هم مانند گذشته باشند، می‌توان پیش بینی کرد که قیمت مسکن اکنون حدود ۲۰۰ درصد حباب مازاد دارد.

بعید به نظر می‌رسد که حتی در صورت ترکیدن حباب مسکن، این میزان نزول قیمتی در این بازار رخ بدهد، اما در هر حال، رشد قیمت مسکن، دست کم در میان مدت نیز به شدت بعید به نظر می‌رسد. در جدول زیر، قیمت‌های پیشنهادی برای املاک مسکونی فروشی در تهران در پایان هفته منتهی به ۱۰ اردیبهشت ماه را مشاهده می‌کنید:

قیمت پیشنهادی برای فروش مسکن در تهران (هفته منتهی 10 اردیبهشت ماه)
محله متراژ (متر مربع) سن بنا (سال) قیمت (هر متر مربع)
هاشمی/ بعد از یادگار 54 نوساز 20 میلیون تومان
پیروزی/ درودیان 39 29 15 میلیون و 400 هزار تومان
سراج/ کوچه بقایی 75 23 20 میلیون تومان
نظام آباد/ مدنی جنوبی 69 12 20 میلیون تومان
کریم خان/ نجات اللهی 120 30 20 میلیون تومان
بلوار فردوس/ سازمان برنامه جنوبی 87 یک 41 میلیون و 300 هزار تومان
نامجو/ شفق 38 20 19 میلیون و 500 هزار تومان
شهران/ سمیه 117 نوساز 46 میلیون تومان
معلم/ خرمی شاد 63 7 31 میلیون تومان

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید