آبشار مارگون

34

آبشار مارگون در روستای مارگون واقع شده است، این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. این آبشار یکی از بزرگترین و با شکوه‌ ترین آبشارهای ایران است که از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌ کند.

آبشار مارگون نام آبشاری است که در دره‌های غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌رسد.آبشار مارگون که در روستای مارگون واقع شده است، یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌ ترین آبشارهای ایران است که از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌کند.

این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته میشود.از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع ترین آبشار چشمه ای در جهان است.

هم چنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و … به چشم می خورد. رودخانه حاصل از این چشمه ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد. آب این آبشار در گرم ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است.این آبشار از لحاظ تقسیمات کشوری کاملا در شهرستان سپیدان است و با مرز یاسوج و سپیدان بیش از ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.گفتنی است، دو روستای لوداب و مارگون در بین یاسوج و سی سخت قرار دارد که با روستای مارگون سپیدان متفاوت است.

دسترسی به آبشار

برای بازدید از آبشار مارگون، می­‌توانید مسیرتان را از شهر یاسوج یا شیراز انتخاب کنید. به‌دلیل قرارگیری این آبشار نزدیک مرز استان کهگیلویه و بویراحمد و فارس همه­ مسیرها آسفالت هستند. محل دقیق آبشار ماگورن در استان فارس، شهر اردکان و جاده مارگون است.

اگر بخواهید از سمت شیراز به آبشار مارگون بروید، باید به سمت سپیدان حرکت کرده و از آنجا مسیر روستای کمهر را در پیش بگیرید. در میانه این راه به سمت کاکان و از آنجا به جوب خله بپیچید. مسافتی حدود ۱۲۵ تا ۱۵۰ کیلومتر در انتظار شما است. پیشنهاد می‌کنم در مسیر شیراز به مارگون (هشت کیلومتر پیش از آبشار) طعم بستنی سنتی محمدی را بچشید.

از یاسوج به سمت جاده کاکان رفته و راهی کمهر شوید. سپس مسیر جوب خله و مارگون را پیش بگیرید. لازم به ذکر است که از یاسوج تا آبشار حدود 35 تا 45 کیلومتر راه خواهید داشت.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید